C&P_2023_Website_0892_WEBB_FINAL_historia_jpg

Spontanansökan - Managementkonsult för Göteborg & Stockholm

Vi på Claesson & Partners är ett lösningsorienterat och kundfokuserat gäng, där individens utveckling är minst lika central som våra kunders och vår egen verksamhets framgång.

Brinner du för att utveckla organisationer och människor?

Claesson & Partners har i över 50 år skapat värde för våra kunder genom våra verksamhetsområden – Styrning, Lönsamhetsutveckling, Organisationsutveckling och Business Analytics. Bland kunderna återfinns några av Sveriges största nationella och internationella organisationer inom både privat och offentlig sektor.

Vi är alltid intresserade av att komma i kontakt med intressanta profiler som kan komma att bli framtida förstärkning i våra team.

 

 

ATT ARBETA HOS OSS

Hos Claesson & Partners kommer du att bli en del av ett kompetent och kunskapsorienterat team med bred och gedigen erfarenhet inom verksamhets- och managementfrågor. Vårt arbete präglas av samarbete, kompetens och ambition. Just nu är vi drygt 20 konsulter som arbetar tillsammans på våra kontor i Göteborg och Stockholm.

Vi kommer fokuserat stödja dig i din utveckling, på samma sätt som du själv aktivt förväntas bidra till att utveckla Claesson & Partners. Med en platt organisation där alla är konsulter och säljare skapar vi en miljö präglad av öppenhet, innovation och kreativitet. Friskvård prioriteras högt och vi har en sund inställning till balansen mellan arbete och privatliv.

Läs gärna mer om hur vi jobbar samt våra olika kompetensområden under “vad vi gör”. 

 

 

VI SÖKER DIG SOM

Vi söker dig som är lösningsorienterad, driven och har intresse för verksamhetsutveckling och som vill  fortsätta utvecklas som en del av i Sveriges vassaste Managementkonsultteam. Som person är du hjälpsam, vilket innebär att du gärna stöttar kunder och kollegor samtidigt som du har förmågan att lyfta fram idéer och agera som expert och sakkunnig. Vi söker dig som tar dig an ditt arbete med stor professionalism och arbetsglädje. Du är en duktig kommunikatör och behärskar både svenska och engelska såväl muntligt som skriftligt på en professionell nivå. 

 

Du har erfarenhet av flera av nedan områden:

  • Vi kräver alltid en akademisk utbildning inom ekonomi eller närliggande områden, med gedigen kunskap inom strategi, styrmodeller och redovisning.
  • Om du har arbetslivserfarenhet från tidigare roller ser vi gärna att detta är inom projektledning och organisationsutveckling.
  • Tidigare konsultbakgrund eller erfarenhet av komplexa förändringsprojekt inom relevant bransch är meriterande. 

Varmt välkommen med din ansökan